Tesárske práce
Drevené konštrukcie
Stropné konštrukcie musia spĺňať rôzne kritériá, ktoré sú na ne kladené. Patrí k nim nosnosť (prenášanie náhodných a užitočných zaťažení a podlaží do podporujúcich zvislých nosných konštrukcií), odolnosť voči ohňu, zvuková a tepelná izolácia. Podľa materiálov sa stropné konštrukcie delia na drevené, železobetónové alebo kombinované, ktoré sú vyhotovené z rôznych materiálov.
Pri drevených konštrukciách je používané silnejšie drevo a pri väzbe dreva sa používajú okrem tesárskych spojov aj drevené kolíky, železné skoby, klince, pásy a skrutky.
Nedostatok kvalitného dreva spôsobil, že je spracovávané aj menej kvalitné drevo. Na to, aby bola zaistená jeho funkčná životnosť musia byť drevené konštrukcie a výrobky chránené stavebno-konštrukčným opatrením, alebo chemicky ošetrené (čo je aj vo väčšine krajín povinnosťou, najmä kvôli hrozbe biotických škodcov). Namiesto masívnych trámov sa používajú zbíjané alebo lepené a teda odľahčené konštrukcie. Drevený odpad sa využíva na výrobu aglomerovaných dosiek.
Funkčná životnosť drevených konštrukcií v interiéri sa odhaduje na 100 rokov. Pri rekonštrukciách, opravách a podkrovných vstavbách je nutné overiť stav drevených konštrukcií.
Pevnosť dreva sa znižuje:
- starnutím – najmä vznikom šikmých trhlín
- deštruktívnou činnosťou biotických škodcov – riziko výskytu sa zvyšuje pri zanedbanej údržbe strešnej krytiny, pri neodborných stavebných úpravách a v miestach s nepriedušne zavretými drevenými konštrukciami a podlahovými krytinami z PVC a pod.
- dlhodobé preťaženie – ktoré sa prejavuje deformáciou strešnej krytiny a nadmerným prehybom drevených konštrukcií
Pred realizáciou finančne nákladných úprav starších drevených objektov je preto potrebné vykonať podrobný stavebno-technický prieskum (ktorým sa zistí stav podzákladia, pevnosť malty, muriva, vlhkostné pomery objektu, stav drevených konštrukcií a ich zaradenie do triedy akosti), ako aj mykologický prieskum (ktorým sa zisťuje rozsah a intenzita narušenia drevených konštrukcií biotickými škodcami).
Pri výstavbe, rekonštrukcii a opravách objektov sa treba vyhnúť niektorým projektovým, konštrukčným a technologickým chybám, napríklad:
- žiadna alebo zle prevedená chemická ochrana dreva v rizikových oblastiach
- tesné zamurovanie drevených konštrukcií
- takmer nepriepustné uzavretie drevených konštrukcií vo vlhkých častiach objektu
- tesný dotyk chladných kovových častí (napr. vodovodného potrubia) s drevom, čo môže spôsobiť kondenzáciu vody a tým dlhodobé zvýšenie vlhkosti dreva
- nedostatočná odolnosť muriva
- predčasné uzavretie drevených konštrukcií pred ich úplným vysušením
- nevhodné prevedenie parotesniacich zábran, ktoré znemožňuje vysúšanie dreva
- použitie prípravkov s krátkou dobou účinnosti v nevhodnom čase alebo na konštrukcie neskôr neprístupné
Pri drevených konštrukciách musíme dbať na ich správne a bezchybné napájanie na seba ako aj na jednotlivé časti stavebnej konštrukcie. Pri spájaní dreva musíme zohľadniť vlastnosti dreva, jeho zloženie, tvar strešných nosníkov, účel, umiestnenie a zaťaženie konštrukcie, rozpätie a rozdelenie odporu, ako aj horné osvetlenie či vzhľad z architektonických dôvodov.
Novodobé strešné konštrukcie sa podľa spájania ich drevených častí rozdeľujú na:
- spájané klincami, skrutkami a hmoždinkami
- spájané skrutkami a hmoždinkami
- spájané iba klincami
- spájané oceľovými štepmi
- spájané lepením